+420 605 563 467

Aktuálny kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

08.04. 2014

Nespoléhejte na důchod od státu, naspořte si investováním

Na to, že se o nás v důchodu postará výhradně stát, už dnes spoléhá asi jen málokdo. Mnoho lidí proto hledá i další způsoby, jak si pojistit klidné a důstojné stáří. Možností je hned několik – a my je nyní přehledně porovnáme.

Viac

Zlato vyrastie na nové maximá

10.09.2010

Zlato vyrastie na nové maximá, verí bangladéšska centrálna banka a kupuje 10 ton od MMF. Aj Bangladéš sa pustil do horlivých nákupov zlatého kovu potom, čo sa jeho cena v poslednom mesiaci vyšplhala na dosah historického maxima. Centrálna banka Bangladéša nakúpila od Medzinárodného menového fondu 10 metrických ton.

Impulz k tomu prišiel potom, čo bol včerajší pokles ceny najväčší za posledných šesť týždňov. Banka pokles využila k lacnejšiemu nákupu, zlato má totiž vykročené k šiestemu týždňu nepretržitého rastu. Takú dlhú šnúru zaznamenal tento kov naposledy v septembri roku 2007, rastú špekulácie, že dôjde k posunutiu rekordnej ceny 1265,3 USD za trójsku uncu dosiahnutej 21. júna. Cena, ktorú Bangladéšska banka musela vynaložiť, je 403 mil. USD. Edel Tully, londýnsky analytik UBS, prehlásil, že zlatý trh by mohol dostať silný impulz v reakcii na nákup CB. Tiež sa nechal počuť, že vo včerajšom poklese je poznať obnovu nákupov zo strany Indie. Dnes cena zlata rastie o 0,4 % a snaží sa tak zaznamenať ďalší rastúci týždeň do zbierky. Čo sa týka ročných záznamov, tak zlato je rozbehnuté rásť už 10 rokov v rade! V septembri minulého roka MMF uviedol, že dá k predaju cez 400 ton zlata k diverzifikácii svojho majetku a tiež zníženiu úrokovej miery pre rozvojové krajiny. Celkovo tak rozpredal už 212 ton do krajín ako Srí Lanka, Maurícius a India. To bolo tiež jedným z dôvodov, prečo analytici zvyšovali svoje cieľové ceny pre tento rok. Cena zlata sa väčšinou pohybuje inverzne k doláru. Pokiaľ dolár oslabuje alebo rastie kurz eurodolára, mala by rásť aj cena zlatej unce. Problémom je, že v poslednej dobe sa toto pravidlo silno porušuje. Pred touto súvzťažnosťou totiž vyhráva skôr to, že zlato nakupujú investori v dobách neistoty a rastu averzie k riziku. S horšími makrodátami tak dávajú investori prednosť druhému pravidlu a ako je vidieť na nasledujúcom grafe, cena zlata môže rásť aj s posilujúcim dolárom podporená špekuláciami alebo onou averziou k riziku. Predovšetkým na začiatku augusta, kedy silno dolár posiloval, došlo súbežne k nárastu ceny drahého kovu, zlata. (Zdroj: Bloomberg)