Vzhľadom na nákupy zlata národnými bankami Indie, Saudskej Arábie a Číny boli po prvýkrát za 20 rokov čistými nákupcami zlata centrálne banky. Analytici Erste Group to považujú za novú fázu býčieho trhu. Spolu s prebiehajúcim poklesom dôvery v papierové meny sa znova ukazuje stáročiami preverená hodnota zlata.
Najlepším dôkazom, že súčasná cenová úroveň je všetkým, len nie zlatou bublinou, je porovnanie verejného dlhu a zlatých zásob. Pokiaľ by 10 % verejného dlhu USA bolo premenené na zlato, musela by sa jeho cena vyšplhať na 4500 USD. Odborníci v súčasnosti predpovedajú, že v strednodobom horizonte cena zlata vzrastie zhruba na 2300 USD. V ročnom horizonte cenu zlata odhadujú na 1600 USD za uncu.
Zlato je perfektná poistka
Dopyt investorov po zlate naďalej rastie. V roku 2009 vzrástol na 1 270 ton. Podstatne vzrástli predovšetkým ETF (594 ton) (ETF – exchange traded funds, sú známe podstatne nižšími poplatkami ako majú bežné podielové fondy – pozn. red.). Očakáva sa, že do zlata bude postupne umiestnený väčší podiel aktív. Za stále atraktívnejšie zlato považujú aj hedgeové fondy. O zlate sa často hovorí, že je to investícia, ktorú v stávke na kolaps finančného systému volia proroci skazy, pesimisti a tí, ktorí šíria strach. "Skutočnosť, že zlato je vynikajúcou portfóliovou poistkou, ktorej história siaha tisíce rokov späť, sa často prehliada," hovorí Ronald Stöferle, analytik Erste Group pre zlato. Ľudia si tiež uvedomujú, že držba zlata nezávisí na žiadnych sľuboch vlády, inštitúcií ani jednotlivcov.
Mäkký kov, tvrdá mena
Zlato je mena, ktorú si voľný trh zvolil už pred tisíckami rokov. Zlato bolo vždy indikátorom zdravia finančných systémov, peňažných systémov a inflácie. Zatiaľ čo dnes sa zameriavame na krajiny eurozóny, tamojšie turbulencie by nemali odvádzať pozornosť od oveľa väčších problémov USA a Veľkej Británie. Zlato je výborným meradlom kvality papierových peňazí. Nie je vystavené riziku likvidity a je prijímané a obchodované po celom svete a v ktorúkoľvek dennú dobu. A so zlatom sa nespája ani žiadne úverové riziko, pretože nikdy nestratí všetku svoju hodnotu. "Prakticky všetky papierové meny dlhodobo oproti zlatu oslabujú. Neveríme, že problémy, ktorým čelíme, sa dajú vyriešiť v horizonte dní," vysvetlil Stöferle svoj pozitívny výhľad pre cenu zlata.
Ďalšie faktory, ktoré podporujú rastúcu cenu zlata:
- Zlato a drahé kovy sú jedinou triedou aktív, ktorá si udržateľným spôsobom uchováva svoju hodnotu v čase inflácie i deflácie.
- Rýchla expanzia výrobnej kapacity sa zdá extrémne nepravdepodobná. Raketovo rastúca výroba, ceny energií a mzdy čiastočne viac ako vyrovnali rastúcu cenu zlata. Okrem toho sú ľahko dostupné zásoby v baniach takmer vyčerpané, čo znamená, že kov je nutné dolovať vo väčších hĺbkach, čo jeho produkciu robí nákladnejšou. Zdá sa, že náš scenár o "vrchole zlata" nie je nijako narušený.
- Úverová kríza ešte neskončila. Makroekonomické údaje z USA maľujú nejasný obrázok americkej ekonomiky a problémy na americkom trhu s realitami sa kopia. Nemožno vylúčiť často spomínanú recesiu s dvoma prepadmi.
Odpojenie sa od dolára
V roku 2010 sa cena zlata odpojila od vývoja dolára. Nedávne trendy ukazujú, že silnejší dolár sa nemusí nevyhnutne prejaviť v podobe nižšej ceny zlata. Zlato si udržalo vyššiu cenovú úroveň aj napriek tomu, že sa dolár zotavil a dosiahol svoje nové historické maximum. To je pozoruhodné vzhľadom na jeho nízku sezónnosť a môže ísť aj o tvrdenie v prospech novej fázy býčieho trhu. Pre býčie trhy so zlatom sú charakteristické dve veľmi silné ľudské emócie: strach a chamtivosť. Práve kombinácia týchto dvoch faktorov môže spôsobiť parabolický rast v poslednej fáze trendu. Analytici Erste Group preto očakávajú, že zlato dosiahne na konci cyklu dlhodobého cieľa 2 300 USD.
Žiadna zlatá bublina na obzore nie je.
Veľa hráčov na trhu má problém rozlišovať medzi býčím trhom a bublinou. Ako ukazuje niekoľko historických príkladov, v súčasnosti rozhodne nie sme svedkami zlatej bubliny. Hodnota amerických zlatých zásob v súčasnosti dosahuje približne 1,85% HDP USA. V roku 1940 presahovala 20% a v roku 1980 predstavovala takmer 7%.Porovnanie zlata s historickou ponukou peňazí tiež ukazuje, že súčasná cenová úroveň je atraktívna. Ak by sme chceli pokryť menový agregát M1 zlatom zo 45% - čo je situácia podobná tej v roku 1980 - potom by musela cena zlata vzrásť zhruba na 10 000 USD. Na pokrytie širšie definovanej ponuky peňazí (M2) by cena zlata musela vyšplhať dokonca na 30 000 USD. Profil príležitosti / rizík u investícií do zlata zostáva vynikajúci. Podľa základného technického predpokladu, že "z rezistencie sa stáva podpora", sa zdá, že hranica 1 000 USD poskytuje pevnú podporu. Analytici neveria, že cena zlata poklesne v nasledujúcom roku pod túto hranicu. Zdroj: Analýza Erste Group