+420 605 563 467

Aktuálny kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

08.04. 2014

Nespoléhejte na důchod od státu, naspořte si investováním

Na to, že se o nás v důchodu postará výhradně stát, už dnes spoléhá asi jen málokdo. Mnoho lidí proto hledá i další způsoby, jak si pojistit klidné a důstojné stáří. Možností je hned několik – a my je nyní přehledně porovnáme.

Viac

Európske centrálne banky si držia zlato, za posledný rok ho predali od roku 1999 najmenej

27.09.2010

Centrálne banky spolu s Medzinárodným menovým fondom za posledný rok predali zhruba 94,5 metrických ton zlata, čo je najmenej od roku 1999, kedy bola uzatvorená prvá Dohoda centrálnych bánk o zlate (Central Bank Gold Agreement), vyplýva z dát Svetovej rady pre zlato (WGC). Z toho MMF umiestnil na trh 88,3 ton, zatiaľ čo centrálne banky eurozóny sa v ročnom období, podľa dohody končiacim v nedeľu, rozhodli predať len 6,2 ton cenného kovu. Tým ich vôľa zbavovať sa zlata výrazne poklesla, a to o 96 percent oproti predchádzajúcemu roku, kedy predali 142 metrických ton. Pre porovnanie – v rokoch 2004 a 2005 odpredali signatári dohody 497 ton zlata.

Dohoda centrálnych bánk o zlate bola vytvorená pred viac ako desiatimi rokmi z dôvodu obáv, že nekoordinované predaje cenného kovu z vlastníctva centrálnych regulátorov destabilizuje trh a tlačí na poklesy ceny. Tá predstavovala v roku 1980 rekordných 850 amerických dolárov za trójsku uncu, vo februári 2001 následne prepadla na 253,83 USD a 24. septembra tohto roku dosiahla nový rekord, keď zlato pokorilo hranicu 1300,07 USD/tr. uncu. Centrálne banky teraz vo svetle dozvukov finančnej krízy a európskych fiškálnych problémov prehodnocujú význam zlata ako uchovávateľa hodnoty a výrazne znižujú jeho ponuku na trhu. Ich celkové rezervy kontinuálne rastú počnúc druhým kvartálom minulého roka, uvádza WGC. A cena zlata má vykročené k desiatemu ročnému rastu v rade.

Signatári môžu podľa aktuálnej dohody ročne umiestniť na trh v súhrne maximálne 400 metrických ton zlata, v porovnaní so stropom 500 ton z predchádzajúcej päťročnej dohody. V jej záverečnom zmluvnom roku končiacom v 2009 pritom predali celkom 157 metrických ton. Podľa prieskumu realizovaného denníkom Financial Times sa neočakáva, že by európske centrálne banky začali v ďalšom roku predávať viac zlata, a niektoré z nich to už nepriamo potvrdili.

Na súčasnej dohode o zlate sa podieľa Európska centrálna banka, ďalej centrálne banky krajín eurozóny, Švédska a Švajčiarska.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)